.pri.ee priiks?

5. juulil jõustuvad uued domeenireeglid, mille kohaselt muutuvad .ee domeenid kõigile soovijatele kättesaadavaks. Tõsi, üsna soolase tasu eest. Sama puudutab ka eraisikutele mõeldud .pri.ee domeene, mille kohta on hakatud avaldama teravat kriitikat ning mille vastu on juba korraldatud pikett ja petitsioon.

Piketeerijate kolmest põhiargumendist (Eesti internet muutub ärakolivate või -kaduvate domeenide võrra vaesemaks; tasuta isiklik domeeninimi soodustab veebilehtede loomise oskuste teket; eradomeenid ei konkureeri .ee tippdomeeniga) toetan ma kindlasti esimest ja viimast. Teine väide aga tundub mulle üsna otsitud olema. Oma veebilehti võib igaüks südamerahuga treida mistahes aadressil; minunimi.pri.ee ei ole millegi poolest parem kui minunimi.edicypages.com või minunimi.majutuspakkuja.ee või minunimi.tk.

Aga miks mitte hoopis eesnimi.perenimi.eesti.ee või isikukood.eesti.ee või mõlemad (üksteise aliastena, täpselt samuti, nagu meiliaadressid eesnimi.perenimi@eesti.ee ja isikukood@eesti.ee)? Ma ei näe ühtki reaalset põhjust, miks eesti.ee domeeni omanik (Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium) ei võiks seda teha ning ma olen täiesti veendunud, et Eestis leidub registripidajaid, kes oleksid nii valmis kui võimelised vajaliku infrastruktuuri pro bono püsti panema ja käigus hoidma. Ning erinevalt kukimuki.pri.ee tüüpi aadressidest oleksid eesti.ee aadressid ka reaalselt leitavad.

Tegelikult on küsimus selles, kellele on kasulik, et e-Eestis läheksid asjad just selles suunas, kuhu Eesti Interneti SA neid praegu lükata püüab.

P.S. mulle isiklikult ei kuulu ega ole kunagi kuulunud ühtki .ee ega .pri.ee domeeni. Ma kuulun kahte .ee domeeni kasutavasse mittetulundusühingusse ning ühte .ee domeeni kasutavasse mitteformaalsesse ühendusse. Mulle kuulub üks (seni veel) .ee domeeni kasutav osaühing.

6 Responses to “.pri.ee priiks?”


 • “Teine väide aga tundub mulle üsna otsitud olema.” – leia võimalus, kus sa ~20..30 krooni eest kuus saad hosti, kus on olemas programmeerimisvõimalused PHP’st Ruby on Railsini, mitut tüüpi andmebaasid, CGI, FTP ligipääs, dotfailid jne. Tänu tasuta pri.ee aadressile + hostigu pakkujate pisipakettidele on see praegu Eestis olemas – ning aktiivselt kasutatav tudengite jpm poolt.

  Paljudel tänastel Eesti veebitegijatel algas online-elu tasuta hostidel, kuid mingil hetkel jäid seal pakutavad võimalused kitsaks ning koliti sobivalt odava pri.ee peale oma oskusi lihvima ja katsetama.

  Samas, võibolla on see hoopis positiivne, et nood algajad ja tudengid registreerivad kohe kordades odavama .com aadressi ja võtavad hostingu välismaalt. Globaliseerumine ning kõik muud need märksõnad.

  • Hostingupakkuja ja domeeninimi on kaks ise asja.

   .com aadressi kasutamine ei tähenda, et “algajad ja tudengid” peaksid kohalikest odavatest pisipakettidest loobuma.

 • Olen kriitikaga suuresti nõus: see argument on kindlasti kõige lihtsamini vaieldav. Ometi võin kinnitada, et ma seda klaviatuurist välja ei imenud.

  Domeeni ülesseadmise ristsed on minu meelest üsna lahutamatu osa veebilehe haldamise esmakogemusest — olin sunnitud selle pärast domeenindusest ja nimeserveritest mõtlema hakkama. Arvan, et päris oma nimi paneb ka haldaja teistmoodi mõtlema ja ei piira teda veidrates suundades nagu näiteks tasuta .cjb.net tüüpi kolmanda järgu domeenide reklaamaknad või tõesti eelmainitud rakenduslikud võimalused.

 • Kõige konstruktiivsem ettepanek mida seni kuulnud olen antud teemal. eesti.ee-l peaks ka vajalik infrastruktuur praktiliselt varnast võtta olema, ei erine tõesti @eesti.ee teemast väga palju.

 • Nõustun samuti eelkõnelejaga. Mingi üks “tasuta” domeen võiks tõesti eksisteerida ning riike.ee portaaliga selle haldamise sidumine ei tohiks väga keeruline olla. pre.ee võiks ja samahästi tasuta edasi olla aga siin tekib kohe küsimus selle halduses ning kulude jaamises. Kui *.eesti.ee domeen oleks kõik ühe registreerija all, siis *.pri.ee domeeid oleks laiali erinevate registiripidajate hallata ning Eesti Interneti SA jaoks kirjas ühekaupa täpselt samamoodi nagu *.ee domeeninimed.

  Eks MKM võib ju ka iseneesest registripidajaks hakata ning riik *.pri.ee domeene “tasuta” pakkuma hakata sellesama eesti.ee keskkonna vahendusel aga vaevalt nende eest maksimiseks eelarvesse keegi rea leiab 😉

 • Kui nüüd kristalselt formalist olla siis *.pri.ee on *.*.ee domeenihulga alamhulk ja kui iga *.pri.ee domeeni tahetakse maksustamise mõttes samastada *.ee domeeniga, siis tekib vastuolu, kus iga alamhulk on samaaegselt ka hulk ise. WTF?

Comments are currently closed.