Aitäh, härra peaminister!

Ilma Teie ennastsalgavate pingutusteta ei oleks meie laupäevane demonstratsioon pälvinud sellist tähelepanu.

Nii mõnedki demonstrandid oleksid muidu ehk koju jäänud, kuid tänu Teile otsustasid nad siiski külma talveilma trotsida. Ma ei ole kindel, kas president Ilves oleks pidanud vajalikuks sõna võtta, kui Te ei oleks kolmapäeval juhtinud tema — ja paljude teiste — tähelepanu probleemi tõsidusele. Ning ma olen veendunud, et Teie abita ei oleks meie sõnum peavoolumeedias nii laialdast kajastamist leidnud.

Meedia tähelepanu on muidugi oluline, ent paratamatult mööduv. Kuid Teie andsite meile midagi palju püsivamat — Te andsite meile sümboli. Alates 11. veebruarist ei seostu fooliumist peakate enam abstraktsete hirmudega kosmiliste olendite ees, kes oma kiirtega mütsikandjate peades sonkima kipuvad. Nüüd tähistab tinamütsike selle kandja tahet kaitsta oma vabadust mõelda ka selliseid mõtteid, mis ei pruugi olla kooskõlas ametliku ideoloogiaga, lähtugu see siis Stenbocki majast või kusagilt kaugemalt.

Me tahame mõelda oma peaga. Me tahame võimalust teha informeeritud otsuseid, mitte pimesi omaks võtta — ega ära põlata — valmis seisukohti pelgalt sellele põhjal, kes nende poolt või vastu sõna on võtnud. Aga selleks on meil vaja infot.

Tinamütsike ei ole just mugavaim peakate. Mina tahan elada riigis — ei, maailmas! — kus mul ei oleks vaja seda kanda. Maailmas, kus keegi ei piira mu vabadust saada, töödelda ja jagada mind puudutavat informatsiooni. Maailmas, kus keegi ei survesta mind mõtlema võõraid mõtteid.

Maailmas, kus on tagatud infovabadus.

5 Responses to “Aitäh, härra peaminister!”


 • wolli, arutelu ACTA toetajate ja vastaste vahel on loodetavasti peale esimest emotsioonide lahtumist algamas ja igati oodatud. Mina pole oma seisukohta veel kujundanudki, sest nagu ma eile Trinoga koos Nöbinina vaadates teada sain, ühtegi suppi ei sööda nii kuumalt kui keedetakse. Mul on pehmelt öeldes arusaamatus ACTA vastaste väidete ja välisministeeriumi ametnike tehtud analüüsi vahel, käärid on suured. Nii et ma ei otsusta veel, vaid ootan põhjalikku arutelu ja rohkem selgust segases loos.

  Nüüd loe seda

  http://valitsus.ee/et/valitsus/peaminister-ja-ministrid/andrus-ansip/peaministri-koned-ja-seisukohad/54462/peaminister-ansip-kas-ma-kahetsen

 • Annika, Ansipi valik riigikogu stenogrammist on arvamuse kujundamiseks lühike lõik, puudu on kommentaar teistele punktidele.

  Näiteks Ansipi väited:
  – Menetluses on osalenud alates 2007. aastast nii Kultuuriministeerium, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Patendiamet kui ka Justiitsministeerium.
  – Saksamaa ja Holland minu teada on saanud juba valitsuselt (Saksamaa puhul kindlasti) volitused allkirjastamiseks nende välisministeerium … ma võin öelda, et näiteks Saksamaal ei ole see teema meediakünnist ületanud.

  http://www.riigikogu.ee/?op=steno&stcommand=stenogramm&date=1328702400#pk9708

 • Pealkiri tuli tuttav ette. Enne Sinu kirjutist juhtusin lugema Mari-Liis Jakobsoni arvamuslugu:
  http://arvamus.postimees.ee/736526/mari-liis-jakobson-aitah-harra-peaminister/

  • Heh, selleni ma ei olnudki veel jõudnud. Aga mis seal’s ikka, “great minds think alike”. Kuigi siin ei olnud vähemalt minu osas tegemist teab mis “greatness’iga”, pigem lihtsalt olukorra kirjeldamisega.

 • Supi keetmisest ja söömisest. Härra peaminister üritas supi sööduks kuulutada veel enne seda, kui see korralikult keedetud sai. Võtame ta kibekähku vastu, mis siin ikka arutada? See on ju üks väga hea ja õige asi.

  Välisministeeriumi analüüsist. Lehel http://www.vm.ee/?q=node/13625 avaldatud dokumendi 2. lõigus rasvaselt esitatud “järeldusi” ei ole isegi vaevutud põhistama. Millistes ACTA-ga liitunud riikides rikutakse praegu massiliselt Eesti autorite õigusi ja kuidas ACTA-ga liitumine meid nende rikkumiste eest kaitseb? Neid ja paljusid teisi konkreetseid küsimusi võib lugeda nt minu artiklist http://peeterpaul.motskula.net/2012/02/09/actast-paanikata/

  Peaministri “vabandusest”. “Meil tasuks kaaluda, kas me tahame kuuluda kokku näiteks Soome, Rootsi ja Taaniga, kes peavad võltsimist patuks ning on ACTA allkirjastanud. Mina tahaks, et Eesti kuuluks Põhjamaade hulka.” Rahvas, te olete lollid. Te ei saanud aru Pühast Tõest, mida Mina teile kuulutan. Jätkuvalt, ei ühtegi sisulist argumenti, kui mitte pidada sisuliseks seda, et USA ja Rootsi võimud on juba selle lepingu heaks kiitnud.

  Ja veel. Ma olen ka ise korduvalt esinenud — ka avalikult — kujundlikumaid väljendeid kasutades, kui ehk hädasti vaja oleks olnud. Ma saan aru, et ka peaminister on inimene, kellel võib (kujundlikult väljendudes) “sitt keema minna”, kui keegi näib püüdvat tema plaane tuksi keerata, teda seejuures naeruvääristades. Nii et fooliumi olen ma isiklikult valmis talle andestama — eriti veel arvestades asjaoluga, et ta mängis lepingu vastastele, sh mulle, kogemata kombel kätte suurepärase sümboli, tähistamaks inimest, kes tahab mõelda oma peaga oma mõtteid.

  Aga ma ei saa andeks anda seda, et minu riigi peaminister on kas loll või valelik — sest väite “Saksamaal ei ole see teema meediakünnist ületanud” tõele mittevastavuse väljaselgitamiseks tuli mul vaid korraks Google’isse vaadata. Kui pikad artiklid Der Spiegel’is ja Die Welt’is ei ole meediakünnise ületamine, mis siis on?

  Ma ei usu, et hr Ansip või tema PR-büroo võtab vaevaks avaldada täiendavat vabandust ekslike väidete esitamise kohta. Ja kui avaldakski, mispärast peaksin uskuma, et tema ülejäänud jutt oli sulatõde?

Comments are currently closed.