Tere hommikust, situkad!

Sina oled situkas. Jah, just, sina, kallis lugeja. Ja kõik su sõbrad ja sugulased ja kolleegid ja tuttavad. Ja mina. Me kõik oleme situkad.

Oli see nõuka aeg mis ta oli, aga pakendimajandus oli igatahes märksa paremini korraldatud kui praegu.

Kast õlut (20 pudelit) maksis 11 rubla. Kui taara tagasi viisid, said 4 rutsi või 7 õlut ja 15 kopikat ehk esimese tuletise. Teine tuletis oli 2 õlut ja 45 kopikat, kolmas tuletis 1 õlu ja 30 kopikat. Täna maksab kast õlut ümmarguselt 200 krooni, taarast saad heal juhul esimese tuletise võtta. Piimaga on asi veel täbaram. Ja miks peab leiba-saia müüma kilekotis?

Ilmselt ei aita siin muu kui valusa pakendimaksu kehtestamine. Kusjuures osa kogutud pakendimaksust võiks kulutada pakendivabade või täielikult taaskasutatavate pakenditega tootmis- ja kaubandusettevõtete toetamiseks.

7 Responses to “Tere hommikust, situkad!”


 • Kui pakendimaks läheks täiel määral pakendite taaskasutamise, prügi sortimise jms tarbeks, siis on tegemist kuldaväärt ideega.

  Aga tegelikkuses juhtub ilmselt nii, nagu kunagi ütles Venemaa peaminister Tšernomõrdin: “Tahtsime kõige paremat, aga läks nagu alati”. S.t. tulemuseks on hinnatõus ja raha kasutatakse eelarveaukudes suvaliste kohtade lappimiseks.

 • NÕUS! Oi kui nõus ma Sinuga olen. Mitte otseselt pakendimaksu osas, vaid pakendi osas. Ma küll läheks hoopis keelamise teed. Seda mugavust üldse ei pakukski, et rahaga võiks osta võimaluse pakend saada.

 • Olen nõus, et liiga palju on pakendeid. Paraku on see, et igasugused toiduhügieeni puudutavad õigusaktid ei luba müüa toidukaupa ilma pakendita. Ei ole hügieeniline.

 • @kristi — õigusaktid ei tulene loodusseadustest, vaid inimtegevusest. inimesed on nad kokku kirjutanud ja inimesed saavad neid ka muuta. KUI tahavad.

 • Hmmmm… kunagi maksis kast õlut 11 rubla… Kuuldavasti olid palgad siis 100 rubla ringis.
  Praegu maksab kast 200 krooni, aga palgad umbes 20000.

  Nii et vahe kunagisega umbes 10-kordne. Praeguse kasuks!

  Nii et ei olnud nõuka ajal midagi rohi rohelisem ja taevas sinisem!
  Hoopis praegu on! 🙂

  Vohhh!

 • 100 rubla või vähemgi sai kooliõpetaja. Milline kooliõpetaja saab praegu 20000?

 • ititibi: Hetkel on keskmine palk jämedalt arvutades 13000, tollal umbes 130 rubla. Muide alkoholi (sh õlle) hind tõusis ja kättesaadavus vähenes Gorba Mihkli ajal.

Comments are currently closed.