Vähemustele rosinasse!

Alates 2. maist saavad koodikaardi kasutajad internetipankades teha makseid vaid 5 tuhande krooni eest päevas, teatab ETV24. Internetikasutajate turvalisuse tõstmine on minugi meelest igati õilis ja õige ettevõtmine, aga miskipärast lubab Eesti Vabariik Sertifitseerimiskeskuse AS-il rahumeeli näkku ni**uda kõigile, kes ei soovi olla Microsofti ega EMT kliendid. Linuxi ja Mac OS X kasutajad saavad ID-kaarti kasutada vaid tänu Martin Paljaku (ideelabor.ee) pingutustele. Mobiil-ID teenust aga osutab endiselt vaid EMT.

Riigiportaalist eesti.ee võib igaüks lugeda vähemuste õigustest, aga tegelikkuses kaitstakse meil vähemusi ainult siis, kui nad on venelased, naised või homod. Nii et Maci- ja Linuxipeded ei olegi õiged peded :S

Aga üks hea uudis kah: Euroopa Komisjoni infoühiskonna- ja meediavolinik Viviane Reding, kelle eestvedamisel kehtestati piirhinnad, mida mobiilioperaatorid ei või EL-siseste rändluskõnede puhul ületada, on nüüd võtnud sihikule tekstisõnumite ja mobiilse andmeside hinnad, vahendab ETV24 BBC uudist. Mulle see meeldib — praegu moodustab väljaspool Eestit kasutatud mobiil-internet häbiväärselt suure osa mu mobiiliarvest.

9 Responses to “Vähemustele rosinasse!”


 • Hmm, termin oli vale, näkku ni**umist pidasin silmas. Aga riik ikkagi tegeleb sellega (täpsemini selle elimineerimisega). Tulemust veel muidugi pole.

 • Asjaga rohkem kursis olevatele tegelastele suure ringi küsimus, et huvitav, kui vähe riik selle hanke eest maksta tahtis? Saab ehk mõni mittesobivaks tunnistatud pakkumise tegija oma küsitud numbri avalikustada?

 • Asjaga olen kursis kuid minu jaoks oleks hoopis huvitav teada kolmandate osapoolte arvamust, palju hanke objekti kogumaksumus olla võiks ‘lambist võttes’.

 • Tuleks organiseerida rahvaalgatus, et ID kaartide sertifitseerimine tuua riigi kontrolli alla. Ja niikaua, kuni see on välisfirmade kontrolli all, ID-kaarte boikoteerida ja kasutada ainult EV passe jm seaduses ette nähtud ja lubatud isikut tõendavaid dokumente.
  Ja fakk Sertifitseerimiskeskus AS, Martens &Co ja fakk selle omanikud (võrdsetes osades Hansapank (Swedbanki grupi liige), SEB Eesti Ühispank (SEB grupi liige), AS EMT ja AS Elion Ettevõtted (emaettevõtte AS Eesti Telekom kaudu TeliaSonera grupi liikmed))!

 • No, kmmoon, Martin, riik eeldab ju, et sina, kes sa Microsoftile ei tooda tarkvara, seega meie juhtivpartei partneritega sõber ei ole, toodadki ainult “tasuta tarkvara”. Las ma arvan, riigipoolne pakkumine oli suurusjärgus poolene kokakoola ja tasuta ekskursioon Toompeal ?

 • revoluutsija, id-kaart ongi siinmail kohustuslik isikuttõendav dokument, kõik muu on suht bs.

 • Väide “kallim, kui eelarves ette nähtud” on kõige vähem vaidlemist võimaldav vastus hanke tühistamiseks. Tegelikku põhjust ma ei tea. Muidugi võib tegelikuks põhjuseks olla ka hind.
  Hankedokumente lugedes jäi silma, et telliti kasutajatugi ja softi installimise portaal. Miks peab riik maksma id-kaardi kasutajatoe eest, kui seda võiks teha AS SK?

  Minu arvates ilus vangerdus pankade vastu, kes nõuavad/eelistavad idkaardiga authi, idkaardi leviku eest võiks nad maksta veidi rohkem. Odot, kus neid idkaarte nüüd trükitakse, ega see ei olnud mitte AS Hansapank keldris? Meenutaks kunagist idkaardi riskianalüüsi ettekannet, mille lõpus öeldi suhteliselt konkreetselt: “riigi jaoks mõttetult kallis”.

  Eesti ID-kaart, Rahvastikuregister on “ilusad” näited EV outsource-mise võimest ja mõttekusest. Ok, id-kaart on pankade mõistes siiski kasutatavad, valimised ka. Aga rahaliselt mõttetu, pangatöötajad logivad oma sisemise smartkaardiga enda arvutitesse sisse, sama hästi võib koodikaardi asemel olla chipiga “paroolikaardi” sarnane kaart, iga panga enda oma. Pangatöötajate jaoks on sarnane kaart kasutusel.

 • keegi – möh?

  1) id-kaart töötõendi asendajana (seda pangatöötaja kiipkaart ju on) ei ole hea mõte. töötõendit hoiad-kasutad sa veidi teisiti kui id-kaarti.

  2) id-kaartide trykk hansapangaga samas majas – aga mitte hansa enda kasutuses olevatess ruumides! on afaik ikka kulude kokkuhoid. kui seda saaks teha nõuetele vastavas, aga odavamas asukohas, küll siis tehtaks.

  3) ma ei mäleta id-kaardi riskianalüüsi sisu. aga asjakohased inimesed kommisid hoopis seda, et “arvestage, et infra loomine läheb kaartide väljastamisest umbes 10x kallimaks. seega on teil mõistlik kaardid ja serdid tasuta kätte anda, nii et kasutamine oleks yleyldine, muidu on infra kulu kasutaja kohta absurdselt kallis”. a noh, sellegipoolest tehti mingeid kalu, kolmeaastased serdid ja miskõikveel.

Comments are currently closed.