Reedel tõmbasin töö juures otsad kokku ning kuni pühapäevani on mu aadress “Eesti Langevarjuklubi maja, Rapla lennuväli”. Käimas on ELAKi igasuvine hüppelaager ParaSummer — juba üheksas omasugune. Lisaks meie oma Britale (10-kohaline Britten Norman BN2A Islander pardanumbriga ES-PNA) on tänavu hüppajaid taevasse viinud ka Sergei Usanovi juhitud õhupall ES-HAH.

Nädalavahetusel kärtsutasime päris kenasti, aga eile ja täna oleme kuival olnud, kuna ilmataat läks puhkusele ning teda asendab praegu ilmataats. Madalad pilved ja vihmahood ei ole aga suutnud takistada langevarjuvideote vaatamist, koolituste pidamist, kulinaarseid eksperimente ja saunaskäimist. Kirumissõnu kostab klubiruumidest aeg-ajalt vaid Elioni aadressil, kelle pakutav võrguühendus käib üles-alla nagu talle saba. Aga lootus sureb teadupärast viimasena ning nädala sees peaks tulema ka paremat ilma.

Ilmaennustamine on üldse üks tänamatu töö. Kuigi ilmajaamad üle maailma kasutavad enamalt jaolt samu lähteandmeid, pruugivad nad oma prognooside koostamiseks erinevaid mudeleid, mistõttu ka ennustused tulevad erinevad. Kuigi mõned julgemad meteoroloogid pakuvad isegi 10 ja 15 päeva prognoose, ei maksa neid liiga tõsiselt võtta. Minu praktika on näidanud, et 4-5 erineva ilmajaama ennustusi kõrvutades võib enam-vähem kindlalt paika panna järgmise päeva ilma, aga kolmandast päevast kaugemale jäävat ilma võib rahulikult ka kohvipaksu pealt ennustada.

Eesti Langevarjuklubi ilmatargad on aadressile ilmajaam.blogspot.com üles seadnud Pilvi Kirsi Ploogi, kuhu aeg-ajalt ka oma ennustusi riputatakse. Asja tegelik väärtus seisneb aga blogi paremas servas olevas allikate nimekirjas. Sama päeva hüppeilma ennustamisel on abiks Rootsi Lennuameti SWC-kaart, Tallinna METAR ja TAF ning Tartu, Pärnu ja Kärdla METAR-id; järgmise päeva plaane tehes tasub lisaks vaadata Oceanori pilvede ja sademete prognooskaarte, EMHI suure HIRLAM mudeli alt leitavat Kuusiku meteogrammi ning WeatherOnline’i sademete-, õhurõhu- ja frondikaarte. Veel kaugemale mõeldes võib (teatavate reservatsioonidega) appi võtta EMHI 4 ööpäeva prognoosi ning AccuWeather’i ja weather.com’i pikema perioodi ennustusi.

Allikate nimekirja värskelt lisandunud yr.no pakub ülevaatlikus vormis ilmainfot üle 7000 paiga kohta kogu maailmas, aga ka EUMETSATi satelliidipilti ja Põhjamaade radaripilte.