Tööportaalide tuleproov: CV-Online

CV-Online (www.cv.ee) on ilmselt Eesti vanim tegutsev töövahendusportaal ja kindlasti üks suurimatest. Portaali andmetel on neil praegu 666 tööpakkumist, 491 tööandjast klienti, 287974 liitunud tööotsijat ja 168015 süsteemi sisestatud CV-d.

cv.ee - 1 - avaleht

Vaikimisi näidatakse tööpakkumisi tegevusalade järgi rühmitatuna; kasutaja võib need ümber järjestada sisestamise kuupäeva, konkursi tähtaja, töö asukoha või firma nime alusel. Pakkumisi on võimalik filtreerida eelmainitud rühmitusaluste kõrval ka ametipositsiooni, nõutava haridustaseme, tööaja (osaline või täistööaeg), sisestamise perioodi, ettevõtte nime, pakkumise keele, nõutava töökogemuse ja ettevõtte tegevusala järgi.

Tööpakkumisi saab nii sirvida kui otsida ka anonüümselt, kandideerimiseks on aga enamasti (kuigi mitte alati) vaja portaali sisse logida. Registreeritud kasutajale pakub CV-Online ka tervet rida “mugavusteenuseid”, nt peab meeles viimati vaadatud tööpakkumisi ja võimaldab kasutajal teda huvitavaid pakkumisi omaette kausta salvestada. Samuti on võimalik salvestada otsinguid. Otsingutulemusi on võimalik tellida nii e-postile kui RSS-lugejasse. Siin on aga kasutajaliidese tegijad jälle kummaliselt käitunud: otsingu salvestamine käib läbi lingi “loo järjehoidja”, kasutamine aga läbi viite “salvestatud otsingud”. Märksa kasutajasõbralikum oleks üht asja järjekindlalt ühe nimega tähistada.

Uue kasutajakonto loomine on lihtne; süsteem juhendab kasutajat igal sammul, muutumata seejuures tüütult pealetükkivaks. Konto loomise käigus kontrollitakse kasutaja sisestatud e-posti aadressi toimivust (kasutajal tuleb enne portaali sisselogimist meiliga saadetud kontroll-lingil klõpsata).

Õnnestunud sisselogimise järel soovitab süsteem kasutajal kohe luua oma CV. CV sisestamine on omajagu aeganõudev ettevõtmine; mõistagi sõltub tegelik ajakulu nii kasutaja arvutioskusest kui kirjapandavate andmete mahust. CV on jagatud kuueks osaks: isiku- ja kontaktandmed, töökogemus, hariduskäik, oskused, nõudmised tulevasele tööle ning lisainformatsioon. Kasutajaliides on loogiliselt üles ehitatud, aga ei hiilga kahjuks ei esteetika ega intuitiivsusega.

Nii töökogemuse kui töösoovi rubriikides on ameti sisestamiseks ette antud kolmest rippmenüüst (ja kogemuse osas ühest täiendavast tekstiväljast) koosnev vigur. Esimene rippmenüü laseb valida ametiala (administratiivtöö, avalik sektor, ehitus/kinnisvara jne), teine sellesse alasse kuuluva ameti (nt avalikus sektoris: assistent (riigihaldus), bürooametnik, diplomaat jne) ja kolmas positsiooni (tippjuhist lihttööliseni). Tekstiväljale saab kirjutada ametinimetuse, mida menüüst leida ei õnnestunud.

Ideeliselt võiks selline lahendus hõlbustada teatava kindla kompetentsiga inimeste otsimist süsteemist või teiskeelse CV sisestamist, aga ei — kui kasutaja soovib lisada oma eestikeelsele CV-le inglise- või venekeelse (või vastupidi), peab ta kogu selle rippmenüüde tsirkuse uuesti läbi tegema. Ma saan aru, et käsitsi sisestatud teave tuleb teises keeles uuesti kirjutada, aga valikvastused võiksid ikkagi automaagiliselt kopeeruda. Samuti ei saa kasutaja hoolimata sellest, et ta on oma töökogemuse ja -soovi täpselt ettenähtud struktuuri alusel süsteemi sisestanud, ühe nupuvajutusega otsida talle sobivaid tööpakkumisi. Ehk siis — milleks see kõik? Laske mul lihtsalt sisestada oma ametinimetus ja rahu majas.

Keeleoskuse kohta saab iga keele kohta valida arusaamise, rääkimise ja kirjutamise taseme skaalal “väga hea – hea – keskmine – vähene – napp”. Mu meelest oleks tänapäeval mõistlikum kasutada Euroopa standardset keelepassi.

CV valmis, tahtsin sellele viidata oma kodulehelt. Võtsin CV eelvaate, jäin rahule, lisasin kodukale viite. Veidi hiljem, kui olin CV-Online’ist juba välja loginud, klõpsasin oma kodulehele lisatud lingil… ja ehmusin: ära olid kadunud nimi, kontaktandmed, pilt ja varasemate tööandjate nimed. Ma saan aru, et CV-Online on äriettevõte, kes tahab, et inimesed nende portaalis tööd ja töötajaid otsimas käiksid, aga — kurat võtaks! mina igatahes vihastasin sellise jama peale ja koristasin lisatud lingi hoopis ära.

CV eksportimine ei ole võimalik muul moel kui omaenda CV eelvaadet faili printides. Mujal ette valmistatud CV importimise võimalust ei ole üldse. Tegelikult võiks üks Euroopa tööportaal tänapäeval ikkagi Europassi import-eksporti võimaldada.

Kokkuvõte

CV-Online suurim pluss on kahtlemata selle populaarsus, mistõttu sealt on reaalselt võimalik leida nii tööd kui töötajaid. Paha pole ka see, et CV-Online on oma tegevust laiendanud ka mitmetesse teistesse riikidesse, mistõttu siit on võimalik leida ka tööpakkumisi väljaspool Eestit.

Nõrgim lüli on kasutajaliides, mis näib pärinevat umbes viimasest sajandivahetusest. Samuti on jäänud realiseerimata mitmed võimalused kasutajate elu hõlbustamiseks läbi tegevuste automatiseerimise. Kahetsusväärne on andmete ekspordi- ja impordivõimaluste puudumine.

Vt ka: Tööportaalide tuleproov

5 Responses to “Tööportaalide tuleproov: CV-Online”


 • Sellest Europassist lugesin siit esimest korda. Kas ta on kuidagi laiemalt ka toetatud? Ei ole eriti veebides silma hakanud…

 • Tänud hea ülevaate eest! Olles CV-Online tootearendusega ajaloolistel aegadel (8+ aastat tagasi) seotud, paar kiiret kommentaari:

  See on pigem usability häda, et oma kodulehele CV panemiseks linki ei leidnud. Vaatasin kiirelt, et tõesti CV lehel Vaata on selline, kus firmad/kontaktid ära kaovad. Tegelikult leiab aga ühe teise lingi (mis vanasti oli paremini leitav) kui CV juurest endale Saada nupuga CV saata. Nt: http://www.cv.ee/new_demo/my_cv.php/151423/bCvqzdKr/2224567.php – aga nõus, et asja teadmata seda sealt ei leia. See link võiks eraldi olla. Samuti hoiatus, et Vaata sisselogimata kasutajale on teistsugune.

  Ekspordi osas, ligi 8-9 aastat tagasi hakkasime osades CV-Online baasides juba kasutama HR-XML standarditel põhinevaid asju. Sealt on see Europass ka välja kasvanud ja osaliselt kompatiibel. Aga kas reaalselt tänapäeval seda Europassi XML’i tavakasutaja saab ka kusagil esitada? Minu aegadel oli HR-XML rohkem teenuste omavaheliseks sidumiseks nii resume kui jobad formaatide juures, näiteks erinevates applicant tracking ja hiring management süsteemides.

  Impordi osas, oskad näiteid tuua, mis softis eksporditud CV’d sa importida tahaks?

  Eestikeelsest CV’st inglisekeelsele põhja ja ametite kopeerimine on hea mõte, et neid uuesti sisestama ei pea. Tehniliselt on need listid kogu aeg mitmekeelsed olnud ja kasutajaliidese keelt muutes nad isegi muutuvad.

  Sellega 100% nõus, et kasutajaliides on ajale jalgu jäänud ja vajaks täielikku ümbertegemist. Loodetavasti tekivad selleks kunagi võimalused. See on tegelikult asi, millest alustama peab, süstemaatilise protsessina, testkasutajaid kaasates.

  Tänased tegijad ehk kommenteerivad lisaks. Ja kõik ettepanekud ka teistelt kasutajatelt on teretulnud.

 • @Jaanus – Europassi tugi pole veel eriti laialt levinud jah. Väljaspool EL-i ei teata sellest suurt midagi ja EL-i sees on teadjaid ka vähevõitu. Mõned katsetused on lisaks EURESele ja EL Europassi CV koostamise masinale siiski ka erasektoris tehtud. Vt näiteks http://eurocv.eu

  @Jüri Kaljundi – CV iseendale saatmist olen proovinud, töötab. Aga selle käigus genereeritav URL on avalikuks kasutamiseks ikka liiga porno ;). EL Europassi CV tekitamise masin http://europass.cedefop.europa.eu/ oskab kasutajale anda XML-PDF, mille kasutaja saab hiljem muudatuste tegemiseks üles laadida, täiendused ära teha ja uue versiooni alla tõmmata.

 • wolli, kuule.
  sa saada see IT ja juuramajandus kukele ja hakka kirjanikuks.
  jube hästi tuleb välja, üldse ilma igasuguse irooniata.

 • Tere CV-Online`i poolt ka.

  Täname väga asjaliku ülevaate eest. Häid ideid mitmeid. Eriti meeldis mulle see andmete ülekandmise mõte kui on soov teises keeles CV teha. See oleks väga loogiline:)

  Otsingute salvestamise tekstisegaduse kõrvaldasime juba ära.
  Samuti väga hea tähelepanek andmete eksportimise osas. Selle, et CV-d saaks eksportida failiks (nt pdf), andsime juba arendajale töösse:)

  Tõsi ta on, et portaal vajaks põhjalikku puhastus- ja arendustööd, kui hetke väga kitsastes majandusoludes me seda endale lubada veel ei saa. Jätkame väikeste sammude haaval paranduste tegemist.
  Näiteks on lähinädalates üheks sammuks meil CV vormi täielik ülevaatus ja selle täiendamine, kaasajastamine.

  Raimo
  CV-Online

Comments are currently closed.