Õunaussi tähelepanekud, 1. osa

Möödunud neljapäeval sai minustki MacBook’i kasutaja, kuna senine tööarvuti minusugusele ringisebijale enam ei sobinud — ekraan oli turistiklassis lennates kasutamiseks liiga suur ning aku vastupidavus jällegi liiga väike. X-seeria ThinkPad’idel aga puudub touchpad. Ja pealegi oli mu aastaplaanis niikuinii millegi uue selgeks õppimine 😉

Sissejuhatuseks tuleb tunnistada, et tootedisaini osakond töötab Apple’is ikka vähemalt saja kahekümne viiega. Nii riist- kui tarkvara näeb ilus välja ja on mugav kasutada. Lisaks tuleb tunnustavalt märkida, et Mac OS X tuumaks on korralik Unix, mitte mingisugune personaalarvutitele mõeldud kah-opsüsteem :p Mõned pisiasjad aga imevad siiski:

 • Menüü kiirklahve (Alt-F: File, Alt-E: Edit jne) Mac OS X ei tunnista. Minusuguse pimekirjutaja jaoks on pidev sebimine klaviatuuri ja hiire (või padja) vahet paras piin tagumikus.
 • X-mouse ehk hiirekursorit järgiv sisestusfookus puudub. Linuxi all on see vaikimisi olemas, kuigi Ubuntu standardseadetes välja lülitatud (ilmselt Windowsiga harjunud kasutajatega arvestades). Windowsi all oli see (vähemalt omal ajal) mingite PowerToy’de abil kasutusele võetav. Maci peal aga mitte. Jama lugu, et nüüd ma ei saagi enam teksti kirjutada nendesse terminali-, meili- või chat’iakendesse, millest ainult nurgake või ribake mõne muu akna alt paistab.
 • Ma ei ole (veel?) leidnud võimalust Finderis (Nautiluse või Windows Exploreri vaste Mac’il) peidetud ja süsteemifailide ning -kataloogide mugavaks ja kiireks kuvamiseks. Aga noh, Terminal on ju õnneks täitsa olemas 🙂

Exposé on muidugi ülikõva (nagu ka Compiz värskeima Ubuntu all) ja Maci Dock väärib tervet hunnikut kiidusõnu. Spaces aga ei lase mul millegipärast (mina loll?) rakenduste aknaid kiirklahvidega ühelt töölaualt teisele tõsta.

Summa summarum olen siiani väga rahul. Ja võimalikele kraaksujatele teadmiseks, et Ubuntu jookseb mul siin VMware virtuaalmasinas nagu kell 😛

6 Responses to “Õunaussi tähelepanekud, 1. osa”


 • Et samunegi, ^F2 äkki aitab sind ?

  Kui sa aga leiad vastuse minu probleemile – http://www.emug.ee/foorum/viewtopic.php?id=6136 – siis see on asi, mis mind OS X juures närvi ajab… Ei saanud see ka Leopardiga korda…

 • peidetud failide ja kataloogide kuvamiseks:
  defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles ON && killall Finder

 • @RDN: ctrl-F2 ja nooled ja enter ei ole päris seesama, aga noh, las ta olla. emug.ee foorumiprobleemi kohta ei oska ma praegu ööd ega mütsi arvata. aga mis eesti klaveri paigutusse puutub, siis.. kuidas kurat ma selle ülesnoole, mis sul F2 ees oli, ilma paigutust vahetamata saan?

  @borism: tänud 🙂

 • Ei saagi seda “∧” ilma paigutust vahetamata. “Insert symbol” või teine klaver. “Show keyboard viewer” abiks. Samas igasugu kiirklahve ja nende kombinatsioone võid ju ise määrata “system preferences” alt? Või saan mina, tehnikavõõras, Sinu probleemist täiesti valesti aru.

  Aga ikkagi – Mac on lahe!! Natuke võtab ikka aega mõnede uute klahvikombinatsioonidega harjumine, aga nendega harjub kiiresti.

  PS. Kui keegi Excelit tunneb, siis äkki oskab ka öelda kuidas Mac’i alt oleks võimalik “edit cell” funktsioon? Ehk siis PC versioonis F2.

 • Arvutiteemat ei kommenteeri aga koolivennana ootan huviga sinu arvamust uue töölepingu seaduse eelnõu kohta.

 • “PS. Kui keegi Excelit tunneb, siis äkki oskab ka öelda kuidas Mac’i alt oleks võimalik “edit cell” funktsioon? Ehk siis PC versioonis F2.”

  CV, proovi ctrl-u

Comments are currently closed.